Vážení zákazníci, z důvodu stěhování provozovny na novou adresu bude v následujícím období omezená možnost objednávání zboží u dodavatelů, proto se prosím při objednávce více kusů zboží nejprve informujte na jeho dostupnost. Děkujeme za pochopení

Zabouchnuté dveře s klíčem uvnitř, co s tím?

Kolikrát se nám stalo, že jsme si zabouchli dveře do bytu či domu a navíc se zastrčeným klíčem uvnitř dveří. V podobných situacích jsme velmi často zoufalí.

Někdy je jedinné řešení zavolat profesionálního zámečníka, který si samozřejmě za práci nechá zaplatit. V případě, že jsou dveře i zámek kvalitní a zámečníkovi se nepodaří otevřít pomocí nedestruktivních metod, jako bumping či vyplanžetováním, často nám vzniknou další škody po silovém otevření. Bohužel se v tomto případě kvalita zabezpečení obrátí tak trochu proti nám.

V určitých objektech, jako jsou např. hotely, je vyžadováno, aby i v případě nouze bylo možné otevřít dveře do místnosti univerzálním klíčem a to i v případě zamčení a zastrčení klíče zevnitř. Aby tuto „nouzovou funkci“ zámkové vložky umožňovaly, musí obsahovat prvek, který se nazývá prostupová spojka.
Vložky s prostupovou spojkou najdou využití ale i v našich obydlích. Zejména tam, kde žijí starší lidé, kteří v určitých situacích nemusí být schopni sami dojít otevřít dveře. Nebo někdy i my všichni můžeme potřebovat takovou vložku, když si náhodou zabouchneme dveře s klíči uvnitř.

Z těchto důvodů mohou být cylindrické vložky zkonstruovány tak, aby mohly být odemčeny z vnější strany i přesto, že je z vnitřní strany zasunutý klíč. Nazývají se vložky s nouzovou funkcí, nebo vložky s obustranným přístupem.

Cylindrické vložky s nouzovou funkcí mají označenou vnitřní i vnější část, neboť jsou určené k instalaci v jednom směru. Pokud vložku instalujeme obráceně, tj. prohodíme vnitřní část s vnější, vložka bude sice fungovat jako klasická cylindrická vložka, ale nouzová funkce nebude na vnější straně dveří k dispozici. Vložka s nouzovou funkcí je např Viro 700.

cilindro-viro-700

Naproti tomu cylindrické vložky s oboustranným přístupem, jako např. Viro Palladium, mohou být instalovány v obou směrech. Vždy je možné vložku odemknout, i když je současně z opačné strany zasunutý klíč.

palladium_cilindro

Oba tyto typy vložek jsou vhodné např. v případě, kdy se chceme vyhnout použití knoflíkové vložky. Zejména, je-li instalována pouze jedna vložka u vstupních dveří domu či bytu, není úplně dobré vzhledem k zabezpečení použít knoflíkovou vložku. Takto lze v případě potřeby rychle zamknout dveře, necháme-li zevnitř zastrčený klíč. Funkce je tedy podobná knoflíkové vložce.
Zásadní rozdíl je však v tom, že knoflíkovou vložku můžou ovládat např. i děti, což nemusí být vždy žádoucí. Nebo pokud se už stane, že se zloděj vloupá do domu např. oknem nebo balkonem, knoflíkovou vložkou si otevře pohodlnou cestu ven.

Na závěr lze tedy říci, že použití vložky s nuzovou funkcí i oboustranným přístupem je dobrým způsobem, jak zabránit přístupu neoprávněným osobám a zároveň umožnit přístup těm ostatním…. pokud mají správný klíč!

Zdroj: www.virosecurityclub.com