Trezorový nebo cylindrický zámek? Jaká jsou pro a proti?
„Jaký je rozdíl mezi trezorovým a cylindrickým zámkem?“ „Který z nich je považován za bezpečnější?“ „Který bude více vyhovovat mým potřebám?“ To jsou časté otázky, na které zkusíme odpovědět ve třech následujících bodech.
- Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma zámky je v samotné konstrukci: trezorové zámky se obecně vyrábějí jako jedno kompaktní tělo a proto se musejí dodávat, instalovat, eventuelně měnit jako celek. Výjimečně mají někteří výrobci v nabídce i samostatnou sadu čepů, kterou lze u zámků vyměnit, ale vzhledem k široké škále typů a variant bývá jejich zaměnitelnost někdy problematická.
Naopak zámky s cylindrickou euro vložkou se skládají ze dvou částí: ze samotného těla zámku a z vložky, která mechanismus zámku ovládá. Je tedy potřeba instalovat obě části, zámek i vložku. Potřebujeme-li vyměnit klíčový mechanismus zámku, stačí nahradit samotnou vložku, což je jednoduché, rychlé a podstatně levnější. Samozřejmě pokud tělo zámku funguje jinak bezchybně. Cylindrický klíč nalevo má na první pohled odlišný tvar od trezorového. - Co se týká úrovně bezpečnosti, oba dva typy mechanismů jsou konstrukčně velmi odlišné a je těžké říci, který z nich je lepší. Trezorový klíč má rozměrnější tzv. praporek (který je mimochodem v základním provedení snadné duplikovat), takže i otvor zámku je tím pádem větší než u cylindrického zámku. Větší otvor znamená i snazší přístup pro otevírací nástroje (planžety) a v základním provedení není příliš obtížné zámek otevřít měkkým klíčem – tzv. Bulharskou metodou. Na druhou stranu, tento mechanismus nepracuje se stavítky a blokovacími kolíky a tudíž nemůže být otevřený tzv. „bumping“ metodou.
Základní (nejlevnější) varianty cylindrických zámků lze otevřít vyháčkováním planžetami i „bumping“ metodou, ale zase vzhledem ke způsobu jejich výroby nelze Bulharskou metodu použít. Dražší verze cylindrických zámků bývají poměrně odolné jak proti vyháčkování a „bumpingu“, tak i proti překonání hrubou silou, jelikož jsou obvykle osazené tvrzenými kolíky proti odvrtání a mají zpevněný bubínek proti vytržení.
Odolnost zámkové vložky proti hrubé síle výrazně zvýší tzv. bezpečnostní rozeta. Jde o kompaktní pevný kovový štítek s volně rotující destičkou z kalené oceli. Tento štítek vložku účinně chrání tím, že ji téměř celou zakrývá. Při pokusu o odvrtání kalená destička rotuje spolu s vrtákem a tak nedochází k dělení materiálu. Bezpečnostní rozeta obvykle bývá součástí bezpečnostního kování, ale může se dodávat i zvlášť. - Oba systémy fungují každý trochu jinak, nicméně můžeme udělat dva závěry: trezorový zámek staršího typu (bez prvku ochrany proti Bulharské metodě) nezajistí dobrou úroveň bezpečnosti a stejně tak cylindrická vložka bez zvláštních bezpečnostních prvků, která je navíc dosažitelná z vnější strany (nemá překrytí bezpečnostní rozetou), rovněž není bezpečná.
Velkou výhodou zámku s cylindrickou euro vložkou je snazší a levnější výměna. Uživatel může samotnou vložku kdykoli v budoucnu vyměnit za bezpečnější, modernější, nebo od výrobce, který mu vyhovuje.
Zdroj: www.virosecurityclub.com