Vážení zákazníci, z důvodu stěhování provozovny na novou adresu bude v následujícím období omezená možnost objednávání zboží u dodavatelů, proto se prosím při objednávce více kusů zboží nejprve informujte na jeho dostupnost. Děkujeme za pochopení

Trezorový nebo cylindrický zámek? Jaká jsou pro a proti?

„Jaký je rozdíl mezi trezorovým a cylindrickým zámkem?“ „Který z nich je považován za bezpečnější?“ „Který bude více vyhovovat mým potřebám?“ To jsou časté otázky, na které zkusíme odpovědět ve třech následujících bodech.

 1. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma zámky je v samotné konstrukci: trezorové zámky se obecně vyrábějí jako jedno kompaktní tělo a proto se musejí dodávat, instalovat, eventuelně měnit jako celek. Výjimečně mají někteří výrobci v nabídce i samostatnou sadu čepů, kterou lze u zámků vyměnit, ale vzhledem k široké škále typů a variant bývá jejich zaměnitelnost někdy problematická.
  zadl_cyl
  Naopak zámky s cylindrickou euro vložkou se skládají ze dvou částí: ze samotného těla zámku a z vložky, která mechanismus zámku ovládá. Je tedy potřeba instalovat obě části, zámek i vložku. Potřebujeme-li vyměnit klíčový mechanismus zámku, stačí nahradit samotnou vložku, což je jednoduché, rychlé a podstatně levnější. Samozřejmě pokud tělo zámku funguje jinak bezchybně. Cylindrický klíč nalevo má na první pohled odlišný tvar od trezorového.

  doppia-vs-cilindro
 2. Co se týká úrovně bezpečnosti, oba dva typy mechanismů jsou konstrukčně velmi odlišné a je těžké říci, který z nich je lepší. Trezorový klíč má rozměrnější tzv. praporek (který je mimochodem v základním provedení snadné duplikovat), takže i otvor zámku je tím pádem větší než u cylindrického zámku. Větší otvor znamená i snazší přístup pro otevírací nástroje (planžety) a v základním provedení není příliš obtížné zámek otevřít měkkým klíčem – tzv. Bulharskou metodou. Na druhou stranu, tento mechanismus nepracuje se stavítky a blokovacími kolíky a tudíž nemůže být otevřený tzv. „bumping“ metodou.
  toppa

  Základní (nejlevnější) varianty cylindrických zámků lze otevřít vyháčkováním planžetami i „bumping“ metodou, ale zase vzhledem ke způsobu jejich výroby nelze Bulharskou metodu použít. Dražší verze cylindrických zámků bývají poměrně odolné jak proti vyháčkování a „bumpingu“, tak i proti překonání hrubou silou, jelikož jsou obvykle osazené tvrzenými kolíky proti odvrtání a mají zpevněný bubínek proti vytržení.
  Odolnost zámkové vložky proti hrubé síle výrazně zvýší tzv. bezpečnostní rozeta. Jde o kompaktní pevný kovový štítek s volně rotující destičkou z kalené oceli. Tento štítek vložku účinně chrání tím, že ji téměř celou zakrývá. Při pokusu o odvrtání kalená destička rotuje spolu s vrtákem a tak nedochází k dělení materiálu. Bezpečnostní rozeta obvykle bývá součástí bezpečnostního kování, ale může se dodávat i zvlášť.
  rozeta
 3. Oba systémy fungují každý trochu jinak, nicméně můžeme udělat dva závěry: trezorový zámek staršího typu (bez prvku ochrany proti Bulharské metodě) nezajistí dobrou úroveň bezpečnosti a stejně tak cylindrická vložka bez zvláštních bezpečnostních prvků, která je navíc dosažitelná z vnější strany (nemá překrytí bezpečnostní rozetou), rovněž není bezpečná.
  Velkou výhodou zámku s cylindrickou euro vložkou je snazší a levnější výměna. Uživatel může samotnou vložku kdykoli v budoucnu vyměnit za bezpečnější, modernější, nebo od výrobce, který mu vyhovuje.

 

Zdroj: www.virosecurityclub.com